Baza wiedzy

Wampirzy lifting - najważniejsze informacje!

Wampirzy lifting - najważniejsze informacje!

Osocze bogate w czynniki wzrostu i płytki 

W zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego chodzi o prawidłowe przetworzenie krwi, tak żeby nie było erytrocytów i granulocytów, ponieważ erytrocyty mogą wywoływać stany zapalne i przebarwienia, przez co efekt końcowy może być gorszy od stanu początkowego. Granulocyty z kolei wpływają niekorzystnie na immunologie – mogą wywoływać niepożądane reakcje na procesy starzenia i zamiast regeneracji powodować rozpad.

Płytek nie musi być dużo, ważne, by było minimum 18% leukocytów oraz to, by były żywe. Muszą mieć odpowiednie środowisko i wirowanie, które ich nie uszkodzi. Płytki w środowisku tkanek zniszczonych, po kłuciu, aktywują się samoistnie. Wydzielają czynniki wzrostu cytokiny i całą plejadę innych, która zapoczątkowuje kaskadę procesów regeneracyjnych. Leukocyty, zwłaszcza monocyty i makrofagi, produkują białko zwane cytokiną, która wpływa na wzrost, proliferację i pobudzenie komórek do działania.

W ostatnich latach osocze bogatopłytkowe PRP (platet rich plasma) jest coraz częściej wykorzystywane, jako jedno ze skutecznych narzędzi z kręgu biotechnologii w wielu dziedzinach medycyny m.in do stymulacji i wzmacniania procesu regeneracji tkanek, leczenia kości i tkanek miękkich.

Istnieją różnice w technice pozyskiwania PRP, ilości płytek w uzyskiwać preparatach, ilości iniekcji niezbędnych do uzyskania pożądanego efektu ,rodzaju użytego antykoagulant oraz czynników aktywujących płytki. Separacja PRP odbywa się za pomocą specjalnych wirówek sterowanych komputerowo które pozwalają na uzyskanie odpowiedniej ilości odpowiedniego osocza nie powinna być mniejsza niż trzykrotność, a większa niż sześciokrotność.

Płytki krwi odgrywają kluczową rolę w regeneracji tkanek miękkich i twardych, zawierają one niezbędne czynniki wzrostu takie jak FGF,PDGF, TGF beta, EGF, VEGF, odpowiedzialne za migrację, różnicowanie i proliferację komórek macierzystych. Pobudzają one również fibroblasty i komórki śródbłonka w celu zainicjowania procesu narastania nowej macierzy pozakomórkowej i rewaskularyzacji .

Czynniki wzrostu są to wyspecjalizowane polipeptydy, należące do cytokin, które wiążą się z receptorami komórek docelowych wpływając na ich migracje, różnicowanie i sekrecje. Czynniki wzrostu mogą pobudzać i hamować te procesy. Wpływają też na namnażanie komórek macierzystych.

Ważniejsze czynniki wzrostu to:

 • TGF  beta transformujący czynnik wzrostu - zwabia  fibroblasty do miejsca uszkodzenia ,zmusza je do wydzielania kolagenu ,hamuje aktywność  metaloproteinaz, które są głównym elementem niszczącym macierzy zewnątrz-komórkowej, ma działanie przeciwzapalne, hamujące proliferację makrofagów i limfocytów. Jest odpowiedzialny za płodowy sposób gojenia ran. W tkankach, gdzie jest dużo kolagenu może jednak powodować bliznowate gojenie. 
 • PDGF  płytkopochodny czynnik wzrostu - bierze udział niemal w każdym aspekcie regeneracji tkanek, przyciąga neutrofile, makrofagi, fibroblasty aktywuje te elementy, indukuje powstawanie nowych naczyń krwionośnych.
 • FGF  czynnik wzrostu fibroblastow -  rekrutuje na zasadzie chemotaksji makrofagi, fibroblasty, komórki endotelium oraz działa mitogennie. Stymuluje angiogenezę.
 • VEGF  czynnik wzrostu nabłonka śródbłonka naczyniowego - silnie oddziałuje na komórki     endotelium , stymulując mitozę komórek śródbłonka , przyspiesza tworzenie naczyń.

Czynniki wzrostu zapewniają komunikowanie się komórek miedzy sobą. Uwolniony do środowiska danej tkanki czynnik wzrostu łączy się  z receptorami następnej komórki . Uruchomiony w ten sposób mechanizm kaskadowy prowadzi do powszechnej odpowiedzi wielu komórek. Receptor komórkowy to wyspecjalizowana struktura, która odbiera i przekształca informacje ze środowiska zewnętrznego.

Okazało się, na podstawie wielu badań i obliczeń, ze fibroblast ma około 35 receptorów, można je stymulować przez 150 cząsteczek PDGF, dlatego nie ma potrzeby wzmagać wyścigu do coraz większej koncentracji płytek, by stymulować fizjologiczną liczbę receptorów na fibroblastach.

Jednak po 6/8 godzinach od stymulacji fibroblastów przez PDGF mamy największą  koncentrację receptorów powierzchownych, co daje przesłankę do powtórnej stymulacji poprzez powtórne podanie czynników wzrostu. Żeby uaktywnić receptory na fibroblastach dobrze tez jest najpierw sprowokować stan zapalny przy użyciu, przykładowo, zabiegu DERMAPEN, co spektakularnie zwiększa efektywność zabiegu.

Osocze zawiera szereg elementów niezbędnych do funkcjonowania komórek, w tym składniki odżywcze, witaminy, elektrolity, hormony, białka, czynniki wzrostu . Białka osocza zawierają cząsteczki spełniające kluczowa rolę w procesie krzepnięcia i wytwarzania polimeru fibryny, stanowiącego rusztowanie dla migracji komórek podczas tworzenia nowych tkanek

Zabiegi  z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego poprawiaja strukturę i koloryt skory. nie liftingują, mimo nazwy wampirzy lifting, ale powtarzane z większa lub mniejsza częstotliwością dają efekt odświeżenia, rewitalizacji. Mogą być stosowane u osób młodszych, które nie powinny być poddawane bardzo radykalnym zabiegom, a także osobom starszym.

Osocze PRP to preparat autologiczny otrzymywany z własnej krwi pacjenta. Dobrze przygotowany zawiera liczne czynniki wzrostu, które wspomagają naturalne siły organizmu w regeneracji. Zabieg przebiega w trzech fazach:

 • pobranie krwi z żyły łokciowej w systemie zamkniętym do probówki z separatorem,
 • uzyskanie koncentratu płytkowego za pomocą odpowiedniej wirówki dostosowanej do systemu,
 • podanie preparatu bogatopłytkowego z zastosowaniem metody mezoterapii, liniowej lub podskórnie wypełniająco.

Główny cel to rewitalizacja, łącznie z okolicą oczu, blisko granicy rzęs, poprawa kolorytu, gęstości, napięcia, przyspieszenie gojenia po zabiegach laserowych, leczenie łysienia u kobiet i mężczyzn, leczenie blizn potrądzikowych i innych, profilaktyka starzenia.

Regeneris

Regeneris to zabieg doskonale przebadany. Ukazało się już 46 publikacji naukowych na jego temat. Przeprowadzono 20000000 przebadanych i skutecznych zabiegów. Aktywacja płytek w przypadku uszkodzonej skóry odbywa się samoistnie, nie trzeba dodawać koagulantów. Osocze jest tym bezpieczniejsze, im mniej chemii w sobie zawiera, zwłaszcza z punktu widzenia alergii.

Płytki w Regeneris są żywe nawet do tygodnia, gdy inne potrafią tracić swoją żywotność już w czasie wirowania. Dlatego, mimo że ich jest jedynie dwukrotnie więcej niż w osoczu, wystarczają, by zapoczątkować lawinę zjawisk regeneracyjnych. PRF zawiera również mezenchymalne komórki macierzyste, które pozytywnie wpływają na proces regeneracji, dlatego efekty w postaci odmłodzenia skóry są jeszcze lepsze. Jest to na tym etapie najlepszy i najbezpieczniejszy zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

Regeneris to nowoczesna odmładzająca formuła antystarzeniowa, która stymuluje potencjał organizmu pacjenta do odbudowy tkanek. Wstrzykniecie osocza powoduje namnażanie komórek, tworzenie się naczyń krwionośnych i nowych struktur kolagenu. Już 2-3 tygodnie po zabiegu skóra jest bardziej elastyczna, lśniąca, napięta i pozbawiona przebarwień. Zabieg jest mało inwazyjny, najlepiej wykonywać go od 2 do 4 razy w roku.

CELLULAR MATRIX regenlab

Cellular Matrix to zestaw do pozyskiwania koktajlu o synergicznym działaniu osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego. To zabieg silnie rewitalizujący skórę. Ogromna siła odmładzającego działania kwasu hialuronowego i osocza bogatopłytkowego w jednym zabiegu sprawia, że zabieg ten jest bardzo pożądany przez pacjentki i daje spotęgowane efekty, w stosunku do tych dwóch zabiegów osobno.

Sam kwas hialuronowy  działa jako tymczasowy substytut skóry, a osocze bogatopłytkowe pobudza okoliczne komórki.

Kwas Hialuronowy

 • z powodzeniem stosowany w medycynie Estetycznej od ponad 25 lat
 • wiąże wodę i działa wypełniająco
 • stymuluje migracje i proliferacja komórek skóry
 • odżywia i nawilża skórę od wewnątrz

Autologiczne osocze bogatopłytkowe APRP

 • zwiększa wytwarzanie kolagenu
 • polepsza elastyczność i odcień i grubość skóry
 • stymuluje różnicowanie i proliferacja komórek macierzystych
 • aktywuje angiogenezę
 • nadaje objętość

Dzięki połączeniu uzyskujemy natychmiastowe tworzenie przyjaznej komórkom sieci kwasu hialuronowego wewnątrz której uwalniane są płytki. Charakteryzuje się wyższą lepkością niż samego osocza APRP. Pozwala na zwiększenie czasu przebywania i uwalniania czynnika wzrostu do skóry właściwej i pozytywnie wpływa na migrację i różnicowanie komórek.

Inna nowa generacja osocza

PREPARAT PRF /PLATET RICH FIBRIN/ oraz jego rożne warianty stanowią najnowszą, ulepszoną generację preparatu zawierającego płytki krwi. Został opracowany przez doktora Choukrouna.

Preparaty PRF posiadają inne, pod wieloma względami znacząco lepsze, właściwości regeneracyjne czy biostymulujące niż dobrze znane, tradycyjne PRP.

PRF w przeciwieństwie do PRP są bogate w aktywną formę fibrynogenu zwaną fibryną, która, dzięki swojej strukturze, tworzy elastyczną matrycę dla płytek krwi. Udowodniono, że zawartość fibryny implikuje szereg pozytywnych zjawisk wpływających na efekty i tempo procesów regeneracyjnych.

Preparaty fibrynowe oraz ich skuteczność́ regeneracyjna zostały entuzjastycznie przyjęte w medycynie już kilka lat temu, jednak wówczas były dostępne jedynie w formie żelu, który nie nadawał się do iniekcji, sprawdzał się za to w leczeniu owrzodzeń skóry. Nowe formy fibryny bogatopłytkowej I-PRF czy A-PRF Liquid są pod tym względem inne. Utrzymują czasowo postać płynną i można je stosować w formie iniekcyjnej.

PRF dłużej i w większych stężeniach uwalnia czynniki wzrostu. Zarówno ilość, jak i tempo uwalniania czynników wzrostu zawartych w płytkach krwi, znacząco różnią się. PRF uwalnia czynniki wzrostu dłużej i w większych stężeniach. Dzięki temu tkanki pacjenta są dłużej poddane działaniu czynników PGF (ponad 7 dni), a tempo ich uwalniania jest wolniejsze i bardziej równomierne. Ma to bezpośredni wpływ na efekty stosowania w terapii anti-aging. W PRF polimeryzacja czyli aktywacja w tkankach pacjenta zachodzi naturalnie, bez koagulantów i innych dodatków.

Naturalny proces polimeryzacji PRF sprzyja wychwytywaniu i kumulacji komórek oraz cytokin, już podczas wirowania. Następnie utworzona w sposób naturalny trójwymiarowa sieć fibrynowa poddana zostaje aktywacji wyłącznie poprzez kontakt tkanki docelowej z kolagenem w miejscu podania.  

W preparatach z osoczem PRP, przed aplikacją kliniczną, w sposób sztuczny wywoływany jest proces polimeryzacji włóknika przez dodanie trombiny czy jonów wapnia. Stworzona w ten sposób sieć włóknika różni się strukturą połączeń pojedynczych włókien fibryny ,co ma wpływ na sposób uwalniania cytokin i czynników wzrostu .

W odróżnieniu od PRP fibryna PRF wykazuje liczną obecność leukocytów, które odgrywają kluczową rolę w procesie waskularyzacji, a co za tym idzie, w procesach regeneracyjnych.

Leukocyty, a w szczególności monocyty i makrofagi, produkują białko zwane cytokiną, która wpływa na wzrost, proliferację i pobudzenie komórek do działania. PRF zawiera także innego rodzaju komórki wpływające pozytywnie na proces regeneracji, w tym także mezenchymalne komórki macierzyste, dzięki temu efekty terapeutyczne w postaci regeneracji i odmłodzenia skóry mogą być po pierwsze lepsze, po drugie – dłużej się utrzymują.

W trakcie procesu przygotowania preparatu PRF nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatków chemicznych. Nie zawiera ich również gotowy preparat, dlatego jego stosowanie jest bezpieczne i pozbawione ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych.

Przy pozyskiwaniu osocza PRP konieczne jest stosowanie koagulantów i antykoagulantów, trombiny lub jonów wapnia, co nie tylko komplikuje procedurę, ale może wywoływać miejscową reakcje uczuleniową w przypadku nadwrażliwości pacjenta.

Fibryna może być stosowana również w zbiegach ,których celem jest delikatna korekta objętości . Nowe osocze czyli fibryną PRF jest trójwymiarową matrycą ,która  dzięki zawartości włóknika umożliwia naturalne ,delikatne wypełnienie tkanek

Procedura i przygotowanie preparatu PRF w szczególności  z wirówką PRF DUO QUATTRO są znacznie prostsze niż przygotowanie PRP

WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA PREPARATU PRF

 • mezoterapia i rewitalizacja skory twarzy szyi i dekoltu i dłoni
 • u pacjentów preferujących produkty naturalne
 • w celu przyspieszenia gojenia po innych zabiegach medycyny estetycznej (np. laserach)
 • u pacjentów z grupy ryzyka wystąpienia alergii
 • w leczeniu łysienia typu męskiego
 • w leczeniu łysienia u kobiet

Wirówka PRF DUO QUATTRO jest najnowszym urządzeniem tego typu a wraz z innowacyjnymi próbówkami stanowi nowy system do pozyskiwania udoskonalonego osocza PRF o unikalnych właściwościach

Zestawy i wirówki, stosowne do pozyskiwania osocza, mają certyfikaty medyczne i certyfikaty Unii Europejskiej.

Przeciwskazania:  

 • ciąża
 • karmienie
 • infekcja
 • antykoagulanty
 • nowotwory
 • choroby z autoagresji.

VITAL INJECTOR

Zabieg VITAL INCJECTOR 2 to nowy poziom w myśleniu o zabiegach mezoterapii. Wykracza poza klasyczną metodę i, dzięki doskonałej precyzji, zapewnia spektakularne efekty. Nowoczesna rewitalizacja, przeprowadzana przy pomocy dedykowanego urządzenia, pozwala na wykorzystanie pełni potencjału mezoterapii. Wprowadzane preparaty, o różnej wiskoelastyczności, są deponowane w pełni precyzyjnie, bez bólu i siniaków, które mogły się pojawiać przy tradycyjnych zabiegach.

VITAL INJECTOR 2 zmienił oblicze technologii w medycynie estetycznej. Wieloigłowy system iniekcji, wspomagany próżnią, w sposób precyzyjny aplikuje, ustaloną komputerowo, dawkę substancji, na odpowiednią głębokość. Bezpieczeństwo i skuteczność są potwierdzone klinicznymi certyfikatami.

Przy pomocy urządzenia VITAL INJECTOR 2 możemy działać na wszystkie części ciała, wprowadzając każdy rodzaj preparatu. Preparat jest wprowadzany w równych odległościach, zawsze na tę samą, ustaloną wcześniej, głębokość. Jeden zabieg umożliwia wykonanie od 1000 do 2000 stymulacyjnych mikronakłuć w obrębie twarzy, bez odczuwalnego dyskomfortu.

Przy pomocy urządzenia możemy wprowadzić do skóry cały szereg preparatów, takich jak: usieciowiony kwas hialuronowy, toksyna botulinowa, osocze wielopłytkowe, atelokolagen. Głębokość iniekcji można regulować w przedziale od 0 mm do 5 mm (z interwałem co 0,2 mm), dzięki czemu jesteśmy w stanie precyzyjnie dotrzeć do tkanki podskórnej i skóry właściwej, gdzie znajduje się najwięcej elastyny i kolagenu. Urządzenie posiada opatentowany system blokady przepływu zwrotnego, co zapobiega cofaniu się preparatu.

Zabieg ten jest w pełni bezpieczny, dzięki wbudowanym mechanizmom precyzyjnego określenia głębokości, na jakiej wprowadzany będzie preparat, a także w kontekście higienicznym, dzięki jednorazowym filtrom. Jedyne objawy, które możemy zaobserwować to utrzymujące się kilka godzin delikatne zaczerwienienie. W przypadku skór bardzo wiotkich, przy pierwszym zabiegu, możemy obserwować niewielkie wybroczynki – jest to ogromny postęp w stosunku do tradycyjnej mezoterapii.

Partnerzy
Alliance LPG
HIFU Ultraskin
Profhilo
Geneo+
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Pliki cookie są używane do personalizacji reklam.
Więcej informacji znajdziesz tu: Google Privacy & Terms