Baza wiedzy

Radiofrekwencja mikroigłowa - dlaczego warto?

Radiofrekwencja mikroigłowa - dlaczego warto?

Czym jest radiofrekwencja mikroigłowa?

Radiofrekwencja mikroigłowa to minimalnie inwazyjny zabieg zmniejszający widoczność zmarszczek czy blizn, prowadzący do zwężenia porów czy redukcji obwisłości skóry. Samo mikronakłuwanie poprawia krążenie w obszarze zabiegowym oraz stymuluje skórę do regeneracji. Dodanie fal radiowych pozwala jeszcze intensywniej pobudzić skórę do odnowy, a także przyspieszyć procesy gojenia. Zabieg gwarantuje długotrwałe efekty -nie łączy się z potrzebą odbywania uciążliwej rekonwalescencji.

Jak działa radiofrekwencja mikroigłowa?

Zabieg wykorzystuje mikronakłuwanie RF bazujące na częstotliwości radiowej. To minimalnie inwazyjna, niechirurgiczna technika, która jest w stanie odpowiedzieć na szereg problemów skórnych. Izolowane i nieizolowane  mikroigły pozwalają dostarczyć energię fali radiowej i wywołać kontrolowane podgrzanie tkanki na wybranej przez zabiegowca głębokości skóry. W trakcie zabiegu powstaje ponad 50 000 punktów mikrokoagulacji, co zwiększa produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego oraz zapoczątkowuje procesy gojenia. W efekcie dochodzi do znacznego napięcia, zagęszczenia, wygładzenia i przebudowy skóry, która ulega wyraźnemu odmłodzeniu.

Połączenie technologii mikronakłuć oraz fali radiowej w obrębie jednego zabiegu świetnie stymuluje skórę do regeneracji, pobudzając ją do tworzenia nowego kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Pierwsze efekty zabiegu można zaobserwować już po kilku dniach, tymczasem w ciągu nadchodzących kilku tygodni tylko się one intensyfikują. Rezultaty są długoterminowe. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub bez znieczulenia .

Mechanizm działania 

RF Mikroigłowa poprawia wygląd skóry poprzez wywołanie kontrolowanych uszkodzeń termicznych w głębszych warstwach skóry właściwej za pomocą mikroigieł dostarczających energię o częstotliwości radiowej. Podczas zabiegu tkankę docelową podgrzewa się do temperatury od 60 do 80 stopni C, co powoduje koagulację i denaturację starych włókien kolagenu i elastyny. 

Urazy mechaniczne i termiczne uruchamiają kaskadę gojenia ran, która prowadzi do przebudowy tkanki, co skutkuje zwiększoną grubością, jędrnością i elastycznością skóry. 

Kontrola impulsu przez sztuczną inteligencję AI 

Aplikator do frakcyjnego RF jest wyposażony w system kontroli impulsu AI , który eliminuje potrzebę wielokrotnych przejść podczas zabiegu . 

Sztuczna inteligencja AI pobiera pomiar impedancji z każdej pojedynczej igły i dostosowuje główne parametry impulsu, aby zoptymalizować dostarczanie energii. Ma to na celu uzyskanie wysokiej , dzięki automatycznemu ustawieniu mocy RF, długości impulsu i szybkości dostarczania energii. Rozwiązanie to umożliwia skrócenie zabiegu, dzięki procedurze pojedynczego przejścia oraz wpływa na większy komfort dla pacjenta. Według przeprowadzonych badań aż 82% pacjentów oceniło zabieg jako komfortowy. 

Ponadto zastosowany w urządzeniu  tryb rozszerzony dostarcza energię RF poza końcówkę igły , umożliwiając głębszą penetracje bez fizycznego nakłuwania tkanki. Pomaga to dotrzeć do głębszych warstw przy jednoczesnym zmniejszeniu dyskomfortu. Rozwiązanie to umożliwia wykonywanie znacznie mniej bolesnych zabiegów na ciało . Gradient termiczny znajduje się poniżej igły bez fizycznego nakłucia tkanki. 

Co wyróżnia urządzenie?

  • Możliwości przeprowadzenia zabiegów zarówno na twarzy, jak i na ciele
  • Dla wszystkich typów skóry
  • Mniej bolesny
  • Wystarczy jedno przejście 

Przebieg zabiegu

Zabiegi aplikatorem  do frakcyjnego RF nie wymagają specjalnego przygotowania. Przed rozpoczęciem terapii należy zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz zdjąć biżuterię i inne metalowe elementy. Osoba wykonująca zabieg umieszcza elektrodę zapewniającą przenikanie fali radiowej pod łopatką pacjenta, a następnie wykonuje demakijaż okolicy zabiegowej, W razie potrzeby może także nałożyć preparat znieczulający. W przypadku zastosowania znieczulenia należy zetrzeć środek znieczulający oczyścić skórę 70 % alkoholem.

Zabiegu powinny uwzględniać dyfuzję i głębokości tkanki docelowej, a także jej anatomicznym położenie. Zawsze należy brać pod uwagę Typ skóry pacjenta. W celu ustawienia parametrów należy umieścić aplikator  do skóry i wywierać odpowiedni nacisk na skórę podczas wykonywania zabiegu. Podczas terapii pacjent odczuwa delikatnie ukłucia oraz ciepło.

Po zabiegu skóra jest zaróżowiona oraz lekko obrzęknięta. Przez następnych kilka dni pacjenci powinni unikać ekspozycji na słońce i stosować filtry przeciwsłoneczny UVA/UVB o szerokim spektrum działania do do czasu całkowitego wy gojenia. Makijaż można nałożyć dopiero po upływie 24 lub 72 h po zabiegu. Ilość rekomendowanych zabiegów w serii jest uzależniona od kondycji skóry ale zazwyczaj obejmuje dwie do pięciu wizyt wykonanych w odstępach uwzględniając całkowite wygojenie skóry podanej terapii.

Jakie dolegliwości leczy radiofrekwencja mikroigłowa?

Blizny (w tym potrądzikowe czy pourazowe)

Radiofrekwencja mikroigłowa należy do najbardziej uznanych i najchętniej stosowanych metod leczenia blizn różnego pochodzenia – potrądzikowych, pourazowych, pooperacyjnych i pooparzeniowych. Kontrolowane mikrouszkodzenia i przewodzenie fal radiowych pozwala na przebudowę starej blizny – jej spłycenie i wygładzenie.

Rozszerzone pory

Rozszerzone ujścia gruczołów łojowych to powszechnie spotykany defekt kosmetyczny, który można zniwelować z pomocą radiofrekwencji mikroigłowej. Stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych pozwala zagęścić i ujędrnić skórę, tym samym zmniejszając widoczność porów.

Drobne zmarszczki

Radiofrekwencja mikroigłowa stosowana jest z powodzeniem w zabiegach anti-aging – zarówno w walce z pierwszymi oznakami starzenia, jak i u kobiet dojrzałych. Zabieg poprzez mikrouszkodzenia stymuluje receptory fibroblastów, które zwiększają produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. Skóra odzyskuje jędrność i sprężystość, a zmarszczki stają się mniej widoczne.

Rozstępy

Zabieg pozwala również zmniejszać widoczność rozstępów, stanowiących rodzaj blizny. Ich przebudowa polega na zwiększeniu produkcji kolagenu i elastyny. Nowe włókna zagęszczają skórę, wygładzając rozstępy.

Przebarwienia

Radiofrekwencja mikroigłowa skłania tkanki do regeneracji, a także reguluje procesy melanogenezy. Tak pozwala ujednolicić koloryt skóry i rozjaśnić przebarwienia.

Wiotka skóra twarzy

Zabieg skutecznie zagęszcza, ujędrnia i napina wiotką skórę twarzy. Pozwala poprawić jej kondycję, a także podnieść owal twarzy.

Jak przebiega zabieg Radiofrekwencji mikroigłowej?

Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. Istotne jest wykluczenie przeciwwskazań oraz przedstawienie przygotowania do zabiegu, ponieważ skóra musi być odpowiednio przygotowana do procedury – między innymi przez unikanie ekspozycji na słońce. Lekarz zbiera wywiad lekarski i ogląda skórę pacjenta. Przed właściwym zabiegiem wybrany obszar znieczula się kremem. Po jego przyswojeniu lekarz przystępuje do zabiegu z użyciem specjalistycznej głowicy wyposażonej w igły. Głowica zasysa skórę, wykonuje serię kontrolowanych mikronakłuć, a także podgrzewa tkanki falą radiową. Lekarz stopniowo przesuwa głowicę. W razie dyskomfortu pacjenta można dostosować ustawienia urządzenia. Po skończonym zabiegu aplikuje się środki łagodzące i odżywcze.

Wskazania: 

  • Blizny (w tym potrądzikowe czy pourazowe)
  • Rozszerzone pory
  • Drobne zmarszczki
  • Rozstępy
  • Przebarwienia
  • Wiotka skóra twarzy

Przeciwskazania:

  • Ciąża i okres laktacji
  • Aktywna choroba nowotworowa
  • Nieuregulowane choroby tarczycy
  • Cukrzyca
  • Epilepsja
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Odbyte leczenie promieniowaniem jonizującym
  • Choroby układu krążenia
  • Choroby krwi
  • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
  • Ostre stany zapalne skóry
  • Skłonność do powstawania zbliznowaceń
  • Zaburzenia gojenia się
  • Implanty w okolicy zabiegowej
  • Rozrusznik serca
  • Wirusowe zapalenie wątroby
  • Wszczepiona pompa insulinowa
  • Trądzik różowaty

Informacje o zabiegu

Obszar zabiegu

W zależności od potrzeb.

Czas trwania

Powyżej 60 minut.

Liczba zalecanych sesji

Ilość sesji ustalana indywidualnie.

Efekty

  • Redukcja zmarszczek, blizn
  • Zwężenie porów
  • Ujędrnienie skóry
  • Zmniejszenie widoczności rozstępów
  • Rozjaśnienie przebarwień
  • Poprawa owalu twarzy
Partnerzy
Alliance LPG
HIFU Ultraskin
Profhilo
Geneo+