Archiwum

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa

Wprowadzenie toksyny botulinowej do działań z zakresu medycyny estetycznej było prawdziwą rewolucją i wielkim przełomem. Od ponad 20 lat toksyna cieszy się ogromną popularnością -  jej działanie jest sprawdzone, udokumentowane medycznie, bezpieczne, skuteczne i niezastąpione.

Nie ma lepszej metody, która zmniejszyłaby lub całkowicie zlikwidowała zmarszczki w obrębie górnych części twarzy . Wręcz niebezpieczne jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w zmarszczki na czole czego często domagają się pacjenci, obawiając  się toksyny botulinowej.  

Należy mieć świadomość, że toksyna botulinowa powinna być zastosowana  jak najwcześniej u osób z nasiloną  mimiką - wówczas będzie miała działanie profilaktyczne i będzie zapobiegała powstawaniu zmarszczek.

Działanie toksyny jest bezpieczne - polega na czasowym osłabieniu  skurczu  mięśnia  zaopatrywanego przez dany nerw. Toksyna  botulinowa przerywa przewodzenie impulsów nerwowych na skutek czasowego odwracalnego zablokowania  wydzielania  na styku nerw mięsień neuroprzekaźnika uruchamiającego  proces skurczu o nazwie acetylocholina.

 Toksyna botulinowa nie wypełnia tak jak kwas hialuronowy tylko rozluźnia mięsień, nie poraża. 

Na przestrzeni lat stosujemy toksynę botulinową z  wielkim powodzeniem do usuwania zmarszczek czołowych poprzecznych, zmarszczek gładzizny czoła (miedzy brwiami) oraz zmarszczek wokół oczu (tzw. kurzych łapek). Stosowana jest tez w dolnych partiach twarzy (żwacze), ale czoło jest głównym  i bezpiecznym wskazaniem. Stosowana jest także w nadpotliwości dłoni i stóp. Wraz z wypełniaczami możemy ją stosować w modelowania wyglądu twarzy.

Nie należy bać się działania toksyny botulinowej - jej efekt utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. W każdym dowolnym momencie możemy przerwać jej wstrzykiwanie  i wówczas nie starzejemy się szybciej,  wręcz przeciwnie - każdy krótszy lub dłuższy czas kiedy toksyna działa na nasze mięśnie jest zbawienny dla naszej skóry, rozprostowuje zmarszczki i odmładza  co powoduje,  że  lepiej i młodziej wyglądamy. Po zaprzestaniu wstrzykiwania mięśnie jeszcze przez jakiś czas będą odzwyczajone od skurczów, po pewnym czasie znowu pojawią się zmarszczki mimiczne.

Wskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej:

 • Zmarszczki mimiczne głównie w górnej części twarzy
 • Zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”)
 • Poprzeczne na czole
 • Pomiędzy brwiami („lwia zmarszczka”)
 • Zmarszczki dolnej części twarzy – „bruzdy marionetki”, na szyi, brodzie
 • Mięśnie żwacze
 • Nadpotliwość dłonii stóp

Toksyna botulinowa jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami, a mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo - mięśniowe. Nie dochodzi wtedy do skurczów porażonego mięśnia. Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet.

Toksynę botulinową stosuje się w medycynie w leczeniu różnych chorób jak zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni, jak również nadmierną potliwości. Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą w której podano zastrzyk

Czy zabieg jest bolesny?

Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego.

Efekty działania toksyny botulinowej:

Efekt działania toksyny pojawia się po około 7 dniach i utrzymuje przez ok. 4-6 miesięcy. Zabieg wówczas powinniśmy powtórzyć.

Schemat terapii:

Podanie toksyny botulinowej nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych.  Wstrzykuje się go w określone punkty wynikające z anatomii i nasilenia zmarszczek mimicznych .Toksyna jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny.

Zabiegi można powtarzać co 6 - 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają  ,a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu.

Po zabiegu - zalecenia:

 • w ciągu 0,5-1 godz. ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia;
 • unikać masażu w miejscach wstrzyknięć;
 • w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu).

Po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności. Ślady po wkłuciach są prawie niewidoczne.

Przeciwwskazania

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona);
 • nadwrażliwość na składniki preparatu  (albuminy ludzkie);
 • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
  • aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamy-cyna itp.)
  • aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
  • D-penicylamina (Cuprenil)
  • cyklosporyna
  • tubokuraryna, pankuronium, galamina
  • sukcynylocholina
  • linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn
  • miejscowe infekcje skóry
  • ciąża, okres laktacji

Skutki uboczne

 • ból w momencie iniekcji;
 • małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie;
 • zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych;
 • mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji;
 • nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust);
 • ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.

Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni.

 

Pierwszy płynny neuromodulator BoNT-A gotowy do użycia

Produkt ten to pierwszy, gotowy do użycia, płynny neuromodulator BoNT -A. Powinien być podawany wyłącznie przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dawkowanie i odstępy między zabiegami zależą od indywidualnej oceny odpowiedzi pacjenta. Zabiegów nie należy wykonywać częściej niż co trzy miesiące.

Pierwszy gotowy do użycia preparat wygładzający zmarszczki  rozpoczyna na polskim rynku nową erę. Erę innowacji zabiegów estetycznych na okolicę gładziny czoła(zmarszczek między brwiami ) , zmarszczek poziomych czoła i kurzych łapek. Poprawa  wyglądu czoła widocznego w każdym odbiciu lusterka czy monitora posiada istotny wpływ na samozadowolenie, pewność siebie i dobrostan psychiczny każdego z nas.

Z wiekiem skóra i położone pod nią mięśnie zaczynają odgrywać dużą rolę w pojawianiu się widocznych zmarszczek i fałdów skóry, w tym zmarszczek gładzizny czoła,  a toksyna botulinowa typu A (BoNT-A) jest często wykorzystywana w zabiegach medycyny estetycznej, mających na celu ich wygładzenie. Wszystkie aktualnie zarejestrowane w Europie preparaty BoNT-A mają postać proszku i wymagają rekonstytucji w roztworze chlorku sodu przed użyciem . Płynna postać gotowej do użycia toksyny botulinowej pozwala uniknąć złożonych obliczeń i umożliwia większą precyzję, co może przełożyć się na większe bezpieczeństwo stosowania i dokładność dawkowania w porównaniu z preparatami BoNT-A w postaci proszku.

EFEKTY

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po 2-3 dniach (u ponad 50% pacjentów), chociaż 23% pacjentów widzi efekty już po 24 godzinach od wykonania zabiegu.

Docelowe efekty zabiegu widoczne po 30 dniach od momentu aplikacji preparatu i utrzymują się do 6 miesięcy, aż mięśnie nie wrócą do pierwotnej siły skurczu.

Po zabiegu skóra wygładza się stopniowo, zapewniając młody wygląd. Dlatego na pełne efekty należy poczekać 30 dni.

Czas utrzymywania się efektu zabiegu zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, wieku, trybu życia i stanu skóry.

PRZEBIEG ZABIEGU

Zabieg zaczyna się od wywiadu lekarskiego z pacjentem. Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, można rozpocząć procedurę zabiegową. Polega  ona  na iniekcji płynnego neuromodulatora w obszar zabiegowy po wcześniejszym odkażeniu skóry środkiem do dezynfekcji. Wstrzyknięcie preparatu odbywa się za pomocą cienkiej igły i dlatego jest prawie bezbolesny. Można je wykonać po uprzednim znieczuleniu, co ogranicza ból do zera. Zabieg trwa ok. 15 minut i nie wymaga rekonwalescencji, dzięki temu pacjent może wrócić od razu do codziennych aktywności.

Po zabiegu może pojawić się na skórze delikatne zaczerwienienie. Nie stanowi to problemu dla pacjenta, ponieważ utrzymuje się ono zaledwie 20 minut. Przez 4 godziny po zabiegu nie można wykonywać ćwiczeń fizycznych ani się kłaść. Jest to ważne, dlatego że preparat musi nieć czas by zadziałać w miejscu podania. Po zabiegu przez 14 dni nie powinno się nagrzewać twarzy, korzystać z sauny i solarium, opalać się na słońcu i wykonywać zabiegów kosmetycznych, gdyż będzie to miało wpływ na długość utrzymywania się efektu.

WSKAZANIA

Zabieg  jest wskazany do osiągnięcia przejściowej poprawy wyglądu umiarkowanych lub silnych zmarszczek gładzizny czoła (zmarszczki pionowe między brwiami) widocznych podczas maksymalnego zmarszczenia brwi u pacjentów dorosłych w wieku poniżej 65 lat, w przypadku, gdy ich nasilenie wywiera istotny wpływ na psychikę pacjenta.

Przeciwwskazania

 • choroby nowotworowe
 • ciąża, karmienie piersią
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • w miejscu iniekcji: opryszczka i inne infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry, stany zapalne skóry
 • nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
 • miastenia rzekomoporaźna,
 • zespół Lamberta-Eatona
 • stwardnienie boczne zanikowe.
Partnerzy
Alliance LPG
HIFU Ultraskin
Profhilo
Geneo+
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Pliki cookie są używane do personalizacji reklam.
Więcej informacji znajdziesz tu: Google Privacy & Terms